top of page
Search
  • Writer's pictureDogan Can K.

Gözlerini Sakın Açma: BIRD BOX İncelemesi

Kitabın “Sakın Gözlerini Açma” alt başlığını yansıtan filmde, bir annenin ve iki çocuğunun gözleri bağlı şekilde, peşlerinde olan şeyden kurtulma yollarını konu alıyor. Peşlerinde olan şey ise tam olarak bilinmiyor ama onu gören herkes delirmişçesine kendini öldürüyor;akıl sağlığı yerinde olmayanlar hariç. Tabiri caizse deli olanlar görünmeyen şeyi gördüklerinde çok hoşlarına gidiyor ve diğer insanları da onu görmeye zorluyorlar.Dram filmlerinin usta ismi Susanne Bier, Bird Box filmi ile son yıllara damgasını vurmayı başardı. Josh Malerman’ın Kafes isimli romanının uyarlaması olan Bird Box, gerilim türüyle Netflix’te en çok izlenen filmler arasına girdi ve bir haftada en çok izlenen film rekoru kırdı.

Kitabın “Sakın Gözlerini Açma” alt başlığını yansıtan filmde, bir annenin ve iki çocuğunun gözleri bağlı şekilde, peşlerinde olan şeyden kurtulma yollarını konu alıyor. Peşlerinde olan şey ise tam olarak bilinmiyor ama onu gören herkes delirmişçesine kendini öldürüyor;akıl sağlığı yerinde olmayanlar hariç. Tabiri caizse deli olanlar görünmeyen şeyi gördüklerinde çok hoşlarına gidiyor ve diğer insanları da onu görmeye zorluyorlar.

Film bir nehirde küçük bir kayıkta tek güvenli yere doğru ilerleyen anne ve çocuklarını göstererek başlıyor. Daha sonra 5 yıl önceye olayların başlangıcına dönülüyor. Televizyonda sebebi bilinmeyen toplu intihar haberleri ile karşılaşan hamile Malorie, ilk olarak kız kardeşini kaybediyor. Daha sonra kaosa dönen ortamdan kaçıp bir eve saklanıyor. Evin sahibiyle birlikte içeri sığınan kişiler dışarıdan kimseyi almıyor ve gözleri bağlı şekilde erzak almaya sırayla gidiyorlar. Davetsiz bir misafiri evlerine almalarıyla kaos, eve taşınıyor.


Hikayenin dinamizmini gayet iyi yansıtan bir kurgu kullanılmış ki gerilim unsurları, dramatik hikayeye yerinde hizmet ediyor. Başrol oyuncusu Sandra Bullock, anne unsurunu başarıyla işleyerek seyirciyi de içine alıyor. En İyi Korkutucu Sahne Dalında MTV Film Ödüllü Bird Box, hem olay örgüsüyle hem de verdiği mesaj ile akıllarda yer ediniyor.


6 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page